Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка
Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка
м. Харків Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка

Один із найстаріших музичних театрів і перший стаціонарний оперний театр України, історія якого почалася ще у XVIII столітті.

Місцезнаходження:
Харків
Офіційний статус:
Не перебуває на обліку
Тип:
Театр
Побудований:
XIX ст.
Дата знищення:
березень 2022 року
Зброя:
Артилерія
Історія

До 12 березня, 2022. Фото: @sovietbrut

«Авіаносець», «місто майстрів» чи просто «ХНАТОБ» — так харків’яни називають один із найстаріших музичних театрів і перший стаціонарний оперний театр України. Його історія сягає кінця XVIII століття, коли народжувалися оперні антрепризи. Проте власний дім у харківського музичного театру з’явився в 1884–1885 роках.
Коли більшовики захопили владу в Україні й перенесли столицю до Харкова, у 1925 році театр перетворився на Українську державну столичну оперу.
Упродовж років і аж до нашого часу на її сцені ставилися численні опери українського і світового репертуару: «Тарас Бульба» та «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка, «Золотий обруч» Бориса Лятошинського, «Намисто Мадонни» Ерманно Вольф-Феррарі, «Принцеса Турандот» Джакомо Пуччіні, «Борис Годунов» Модеста Мусоргського, «Кармен» Жоржа Бізе, балети «Спляча красуня» Петра Чайковського, «Баядерка» Людвіга Мінкуса, «Весна священна» Ігоря Стравінського та багато інших.
Тут проводилися сміливі експерименти. Наприклад, у балеті «Пан Каньовський» Михайла Вериківського балетмейстер Василь Литвиненко вперше поєднав класичний балет із елементами українського народного танцю.

Після 12 березня, 2022. Фото: lozova.city

А 1991 року для Харківського театру опери та балету побудували нове приміщення в стилі постмодерну, яке зводилося 30 років. Два верхні поверхи нагадують величезну навислу плиту, яка поєднується зі складною пластикою нижніх поверхів — вхідних вестибюлів і фойє. Дві зали на 1500 та 400 глядацьких місць, площа приміщень — понад 7 гектарів. І все це тримається на шести стовпах розміром 3х6 метрів кожен, перекритими стометровими металевими балками масою 100 тонн кожна. Тому містяни й назвали театр «авіаносцем» або «містом майстрів».
І з цим важко посперечатися, адже це «місто майстрів» об’єднало майже тисячу творчих професіоналів та технічних співробітників. Вони не лише ставили вистави, понад 60 з яких увійшли до репертуарної афіші театру, а й виготовляли костюми та декорації для численних театрів України та світу. Художні колективи ХНАТОБу з оваціями зустрічали в багатьох країнах Західної Європи, Азії, Північної та Південної Америки. А вони говорили з аудиторією мовою музики.
12 березня 2022 року театр почув іншу мову та музику — війни та руйнувань. Унаслідок російського бомбардування були пошкоджені фасади, покрівля, вікна та двері «міста майстрів». Це місце плекало пам’ять про виступи Федора Шаляпіна та Маттіа Баттістіні, виховувало прекрасне в серцях не одного покоління своїх глядачів.
Утім те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.

Схожі листівки
Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди
с. Сковородинівка, Харківська обл. Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди

Національний літературно-меморіальний музей українського філософа й поета (будівля XVIII ст.).

Майдан Свободи
Харків Майдан Свободи

Центральна площа Харкова, де знаходяться найважливіші адміністративні установи міста. Займає шосте місце за величиною в Європі.

Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
м. Харків Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна

Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 1804 року, є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Україні, а й у Східній Європі.

Садиба Павлових
м. Харків Садиба Павлових

190-річна пам’ятка архітектури в класицистичному стилі, зведена 1832 року, яка була маєтком харківських чиновників і стала яскравою ілюстрацією життя харків’ян ХІХ століття.  

Спорткомплекс НТУ ХПІ
м. Харків Спорткомплекс НТУ ХПІ

Зведений зусиллями студентів, викладачів та співробітників Харківського політехнічного інституту з 1985 по 1991 роки, спорткомплекс став майданчиком для занять понад 30 видами спорту, базою олімпійської підготовки та єдиною спортивною спорудою в Україні, яка отримала Державну премію в галузі архітектури. 

Харківська школа №7
м. Харків Харківська школа №7

Старовинна будівля, зведена в історичному районі Харкова ще на початку ХХ століття, в якій понад сотню років навчалися покоління українців. 

Колишня жіноча гімназія
м. Ізюм, Харківська обл. Колишня жіноча гімназія

Будівля початку ХХ століття у стилі еклектики, в якій з моменту зведення до 1920-х розміщувалась жіноча гімназія.

Храм Преображення Господнього
м. Харків Храм Преображення Господнього

Церква у найбільшому житловому районі Харкова – Салтівка. Архітектура споруди, зведеної 2013 року до Дня Незалежності України, перегукується з традиціями українського бароко.

Харківський художній музей
м. Харків Харківський художній музей

Один з найбільших художніх музеїв України, колекція якого є однією з найбільш старих та цінних за складом мистецьких зібрань в Україні.

Інститут метрології
м. Харків Інститут метрології

Головний центр по забезпеченню точності вимірювань в Україні з більш ніж столітньою історією.

Харківський апеляційний суд
м. Харків Харківський апеляційний суд

Колишній Будинок судових установ, побудований у кращих традиціях неоренесансу. Його композиція нагадувала італійські палаццо, а зовнішній вигляд будівлі вирізнявся вишуканим декором.

Палац Праці
Харків Палац Праці

Незвичайна будівля початку 20 століття, зведена в стилях модерн і неокласицизм. Є частиною архітектурного ансамблю площі Конституції в Харкові.

Меморіал жертвам тоталітаризму
Харків Меморіал жертвам тоталітаризму

1940 року за розпорядженням радянської влади тут розстріляли 3809 полонених польських офіцерів та 500 мирних польських громадян. 

Майдан Конституції
Харків Майдан Конституції

Найстаріша площа міста. З XVIII до початку XX століть це місце стало культурним центром міста.

Будинок «Слово»
Харків Будинок «Слово»

Цей будинок став домом для українських письменників і художників у 1928 році. Радянська влада побудувала його для української інтелігенції, але незабаром це місце виявилося пасткою.

Дробицький Яр
с. Мала Рогань, Харківська обл. Дробицький Яр

Меморіальний комплекс жертвам Голокосту (пам’ятник менори 2002 р.).

Свято-Успенський собор
м. Харків Свято-Успенський собор

Собор є найдавнішим православним храмом Харкова.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
м. Дергачі, Харківська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Мурована церква, збудована на місці дерев’яного храму. Перша згадка про цю будівлю датується 1691 роком.

Пожежна частина з каланчею
Харків Пожежна частина з каланчею

Пам’ятка архітектури, побудована в 1884–1886 рр.. Понад 130 років будівля допомагала рятувати місто та його мешканців від пожеж.

Дивіться більше листівок
Go to Top