Пам’ятка архітектури, побудована в 1884–1886 рр.. Понад 130 років будівля допомагала рятувати місто та його мешканців від пожеж.
Пожежі довгий час були одним із найбільших лих, які могли спіткати міста. У ХІХ столітті на території сучасної України міська забудова здебільшого була дерев’яною. Тому займання в одному місці могло швидко перекидатися на сусідні будинки й призводити до масових трагедій. Саме для протидії масштабним пожежам на всіх українських землях у ХІХ столітті будувалися пожежні частини з вежами-каланчами. Будівля мала 3–4 поверхи, тож вартові могли вчасно виявляти займання й передавати сигнал пожежникам. Такі пожежні частини були обов’язковим атрибутом багатьох міст у тогочасній Європі, США та Росії.
Саме так працювала і харківська пожежна частина з каланчею №4. Її також називали пожежною частиною «на Заїківці» відповідно до назви району, де вона розташовувалася. Збудована вона в період із 1884 по 1886 роки за проєктом архітектора Григорія Стрижевського на вулиці Квіткинській. Останню назвали так на честь роду Квіток — давнього українського роду козацького старшинського походження, який давав гроші місцевим мешканцям на відбудову будинків, що постраждали від пожежі. З тих пір і до нашого часу будівля виконувала своє стратегічне призначення. Тут розміщувався пожежний підрозділ, районне відділення Державної служби надзвичайних ситуацій, а також дослідно-випробувальна лабораторія.
28 березня 2022 року будівля, що понад 130 років допомагала рятувати місто та городян від пожеж, потрапила під вогонь російської артилерії. Обстріл агресора пошкодив фасади, вікна та покрівлю архітектурної пам’ятки Харкова.
Культурний об’єкт, який беріг історію розвитку пожежно-рятувальної справи міста та його побуту, тепер сам може стати спогадом.