Центральна площа Харкова, де знаходяться найважливіші адміністративні установи міста. Займає шосте місце за величиною в Європі.
Майдан Свободи — серце міста Харкова, де відчуваються неймовірна велич та енергетика міста. Тут розташована й будівля Харківської обласної державної адміністрації, колись відомої як Будинок Рад. Майже 12 гектарів за площею, довжиною до 960 м та шириною до 125 м, цей майдан є найбільшою площею України, 6-ю за величиною в Європі та 12-ю у всьому світі.
Задум проєкту площі з’явився 1919 року, коли під час захоплення влади в Україні більшовики вирішили перенести столицю з Києва до Харкова. Так майбутній майдан із пустки мав перетворитися на символ нової влади та нової епохи.
До архітектурного ансамблю площі входять видатні пам’ятки радянського конструктивізму. Серед них — 13-поверховий Будинок Державної промисловості, побудований у 1926–1928 роках, який є одним із перших хмарочосів у східній Європі й першою будівлею, що зроблена залізобетонним монолітом. Також на майдані розташовані головний та північний корпуси Харківського національного університету ім. Каразіна (побудовані в 1930-х роках) і будівля готелю «Харків» — колишнього готелю «Інтернаціональ» (побудований у 1930-х роках).
Що ж до Будинку Рад — він був зведений у 1954 році в стилі сталінського неоренесансу на місці зруйнованої під час Другої світової війни будівлі Центрального Комітету КП(б)У. І тоді на площі, яка в той час мала назву «Площа Дзержинського», з’явився ще й Палац дитячої та юнацької творчості.
Майдан Свободи отримав цю назву 1991 року із поверненням незалежності України й став улюбленим місцем проведення публічних подій для харків’ян. Ця площа дихала свободою, тому саме її обрала для свого виступу в Україні легендарна група «Queen», зібравши тут понад 300 тисяч людей.
А на початку загарбницької війни Росії проти України у 2022 російські війська випустили ракети «Калібр» по Майдану Свободи. Одна з них влучила в історичну будівлю Харківської обласної державної адміністрації, травмувала двадцять людей, забрала життя десятьох. Були вибиті всі вікна та значно пошкоджені, а місцями — повністю зруйновані перекриття. За попередніми оцінками фахівців, будівля не підлягає відновленню.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.