Майдан Свободи
Майдан Свободи
Харків Майдан Свободи

Центральна площа Харкова, де знаходяться найважливіші адміністративні установи міста. Займає шосте місце за величиною в Європі.

Місцезнаходження:
Харків
Офіційний статус:
Пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення
Тип:
Публічний простір
Побудований:
1954
Дата знищення:
01.03.2022
Зброя:
Артилерія
Історія

До 1 березня, 2022. Фото: mistaua.com 

Майдан Свободи — серце міста Харкова, де відчуваються неймовірна велич та енергетика міста. Тут розташована й будівля Харківської обласної державної адміністрації, колись відомої як Будинок Рад. Майже 12 гектарів за площею, довжиною до 960 м та шириною до 125 м, цей майдан є найбільшою площею України, 6-ю за величиною в Європі та 12-ю у всьому світі.

Задум проєкту площі з’явився 1919 року, коли під час захоплення влади в Україні більшовики вирішили перенести столицю з Києва до Харкова. Так майбутній майдан із пустки мав перетворитися на символ нової влади та нової епохи.

До архітектурного ансамблю площі входять видатні пам’ятки радянського конструктивізму. Серед них — 13-поверховий Будинок Державної промисловості, побудований у 1926–1928 роках, який є одним із перших хмарочосів у східній Європі й першою будівлею, що зроблена залізобетонним монолітом. Також на майдані розташовані головний та північний корпуси Харківського національного університету ім. Каразіна (побудовані в 1930-х роках) і будівля готелю «Харків» — колишнього готелю «Інтернаціональ» (побудований у 1930-х роках).

Після 1 березня, 2022. Фото: ua.news

Що ж до Будинку Рад — він був зведений у 1954 році в стилі сталінського неоренесансу на місці зруйнованої під час Другої світової війни будівлі Центрального Комітету КП(б)У. І тоді на площі, яка в той час мала назву «Площа Дзержинського», з’явився ще й Палац дитячої та юнацької творчості.

Майдан Свободи отримав цю назву 1991 року із поверненням незалежності України й став улюбленим місцем проведення публічних подій для харків’ян. Ця площа дихала свободою, тому саме її обрала для свого виступу в Україні легендарна група «Queen», зібравши тут понад 300 тисяч людей.

А на початку загарбницької війни Росії проти України у 2022 російські війська випустили ракети «Калібр» по Майдану Свободи. Одна з них влучила в історичну будівлю Харківської обласної державної адміністрації, травмувала двадцять людей, забрала життя десятьох. Були вибиті всі вікна та значно пошкоджені, а місцями — повністю зруйновані перекриття. За попередніми оцінками фахівців, будівля не підлягає відновленню.

Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.

Схожі листівки
Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди
с. Сковородинівка, Харківська обл. Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди

Національний літературно-меморіальний музей українського філософа й поета (будівля XVIII ст.).

Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
м. Харків Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна

Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 1804 року, є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Україні, а й у Східній Європі.

Садиба Павлових
м. Харків Садиба Павлових

190-річна пам’ятка архітектури в класицистичному стилі, зведена 1832 року, яка була маєтком харківських чиновників і стала яскравою ілюстрацією життя харків’ян ХІХ століття.  

Спорткомплекс НТУ ХПІ
м. Харків Спорткомплекс НТУ ХПІ

Зведений зусиллями студентів, викладачів та співробітників Харківського політехнічного інституту з 1985 по 1991 роки, спорткомплекс став майданчиком для занять понад 30 видами спорту, базою олімпійської підготовки та єдиною спортивною спорудою в Україні, яка отримала Державну премію в галузі архітектури. 

Харківська школа №7
м. Харків Харківська школа №7

Старовинна будівля, зведена в історичному районі Харкова ще на початку ХХ століття, в якій понад сотню років навчалися покоління українців. 

Колишня жіноча гімназія
м. Ізюм, Харківська обл. Колишня жіноча гімназія

Будівля початку ХХ століття у стилі еклектики, в якій з моменту зведення до 1920-х розміщувалась жіноча гімназія.

Храм Преображення Господнього
м. Харків Храм Преображення Господнього

Церква у найбільшому житловому районі Харкова – Салтівка. Архітектура споруди, зведеної 2013 року до Дня Незалежності України, перегукується з традиціями українського бароко.

Харківський художній музей
м. Харків Харківський художній музей

Один з найбільших художніх музеїв України, колекція якого є однією з найбільш старих та цінних за складом мистецьких зібрань в Україні.

Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка
м. Харків Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка

Один із найстаріших музичних театрів і перший стаціонарний оперний театр України, історія якого почалася ще у XVIII столітті.

Інститут метрології
м. Харків Інститут метрології

Головний центр по забезпеченню точності вимірювань в Україні з більш ніж столітньою історією.

Харківський апеляційний суд
м. Харків Харківський апеляційний суд

Колишній Будинок судових установ, побудований у кращих традиціях неоренесансу. Його композиція нагадувала італійські палаццо, а зовнішній вигляд будівлі вирізнявся вишуканим декором.

Палац Праці
Харків Палац Праці

Незвичайна будівля початку 20 століття, зведена в стилях модерн і неокласицизм. Є частиною архітектурного ансамблю площі Конституції в Харкові.

Меморіал жертвам тоталітаризму
Харків Меморіал жертвам тоталітаризму

1940 року за розпорядженням радянської влади тут розстріляли 3809 полонених польських офіцерів та 500 мирних польських громадян. 

Майдан Конституції
Харків Майдан Конституції

Найстаріша площа міста. З XVIII до початку XX століть це місце стало культурним центром міста.

Будинок «Слово»
Харків Будинок «Слово»

Цей будинок став домом для українських письменників і художників у 1928 році. Радянська влада побудувала його для української інтелігенції, але незабаром це місце виявилося пасткою.

Дробицький Яр
с. Мала Рогань, Харківська обл. Дробицький Яр

Меморіальний комплекс жертвам Голокосту (пам’ятник менори 2002 р.).

Свято-Успенський собор
м. Харків Свято-Успенський собор

Собор є найдавнішим православним храмом Харкова.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
м. Дергачі, Харківська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Мурована церква, збудована на місці дерев’яного храму. Перша згадка про цю будівлю датується 1691 роком.

Пожежна частина з каланчею
Харків Пожежна частина з каланчею

Пам’ятка архітектури, побудована в 1884–1886 рр.. Понад 130 років будівля допомагала рятувати місто та його мешканців від пожеж.

Дивіться більше листівок
Go to Top