Інститут метрології
Інститут метрології
м. Харків Інститут метрології

Головний центр по забезпеченню точності вимірювань в Україні з більш ніж столітньою історією.

Місцезнаходження:
Харків
Офіційний статус:
Не перебуває на обліку
Тип:
Громадська будівля
Побудований:
XX ст.
Дата знищення:
травень 2022 року
Зброя:
Ракетний удар
Історія

До 1 березня, 2022. Фото: photobuildings.com

В Україні усі годинники звіряють за еталоном часу, який знаходиться в Інституті метрології в Харкові. Секунди цього годинника відраховуються на атомарному рівні, а його точність така, що за 1 млн 300 тисяч років прилад може відстати або поспішити лише на 1 секунду.
Ініціатором заснування Інституту метрології був видатний учений Дмитро Менделєєв. Науковець прагнув створити місце, де можна було б займатися точними вимірюваннями, щоб якісно розвивати науку та пізнавати світ. Так у 1901 році Менделєєв отримав дозвіл харківського губернатора на створення в центрі міста першої в Україні повірочної торговельної палати мір і ваг. А вже з 1922 року вона перетворилася на центральну метрологічну установу України — Головну палату мір і ваг. І тоді ж з’явилася нинішня будівля Інституту метрології, де протягом десятиліть розроблялися методи фізичних вимірювань, створювалися технології та зразки вимірювальних приладів.
Тут і донедавна зберігалися еталони різних часів та епох: латунна смужка довжиною 1 метр — зразок одиниці довжини до початку 70-х років; позолочена гиря вагою 1 кг, яка з початку ХХ століття слугувала зразком вимірювання маси в Україні; зразкова міра електричного опору 1,0 Ом, виготовлена в 1908 році німецькою фірмою «Отто Вольф», та унікальний експонат німецького виробництва — маятниковий годинник Рифлера, виготовлений 1925 року.

Після 1 березня, 2022. Фото: mkip.notion.site

За час існування Інституту метрології його співробітники створили перші в Радянському Союзі резонатори кварцових годинників, перший маятниковий годинник для астрономічних обсерваторій країни та перший зразковий ядерний вимірювач напруженості магнітного поля. Світове визнання отримали й надточні фундаментальні константи, котрі визначили вчені інституту: швидкість світла та лазерний світлодалекомір для уточнення великих і надвеликих довжин.
24 лютого 2022 року о 5 ранку годинник Інституту метрології зафіксував початок широкомасштабної загарбницької війни Росії проти України. Вибухи пролунали в Києві, Харкові, Одесі, Маріуполі та багатьох інших містах. 1 травня ворожі обстріли пошкодили й старовинну будівлю Інституту метрології — його науково-навчального центру, зведеного 1927 року.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.

Схожі листівки
Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди
с. Сковородинівка, Харківська обл. Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди

Національний літературно-меморіальний музей українського філософа й поета (будівля XVIII ст.).

Майдан Свободи
Харків Майдан Свободи

Центральна площа Харкова, де знаходяться найважливіші адміністративні установи міста. Займає шосте місце за величиною в Європі.

Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
м. Харків Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна

Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 1804 року, є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Україні, а й у Східній Європі.

Садиба Павлових
м. Харків Садиба Павлових

190-річна пам’ятка архітектури в класицистичному стилі, зведена 1832 року, яка була маєтком харківських чиновників і стала яскравою ілюстрацією життя харків’ян ХІХ століття.  

Спорткомплекс НТУ ХПІ
м. Харків Спорткомплекс НТУ ХПІ

Зведений зусиллями студентів, викладачів та співробітників Харківського політехнічного інституту з 1985 по 1991 роки, спорткомплекс став майданчиком для занять понад 30 видами спорту, базою олімпійської підготовки та єдиною спортивною спорудою в Україні, яка отримала Державну премію в галузі архітектури. 

Харківська школа №7
м. Харків Харківська школа №7

Старовинна будівля, зведена в історичному районі Харкова ще на початку ХХ століття, в якій понад сотню років навчалися покоління українців. 

Колишня жіноча гімназія
м. Ізюм, Харківська обл. Колишня жіноча гімназія

Будівля початку ХХ століття у стилі еклектики, в якій з моменту зведення до 1920-х розміщувалась жіноча гімназія.

Храм Преображення Господнього
м. Харків Храм Преображення Господнього

Церква у найбільшому житловому районі Харкова – Салтівка. Архітектура споруди, зведеної 2013 року до Дня Незалежності України, перегукується з традиціями українського бароко.

Харківський художній музей
м. Харків Харківський художній музей

Один з найбільших художніх музеїв України, колекція якого є однією з найбільш старих та цінних за складом мистецьких зібрань в Україні.

Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка
м. Харків Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка

Один із найстаріших музичних театрів і перший стаціонарний оперний театр України, історія якого почалася ще у XVIII столітті.

Харківський апеляційний суд
м. Харків Харківський апеляційний суд

Колишній Будинок судових установ, побудований у кращих традиціях неоренесансу. Його композиція нагадувала італійські палаццо, а зовнішній вигляд будівлі вирізнявся вишуканим декором.

Палац Праці
Харків Палац Праці

Незвичайна будівля початку 20 століття, зведена в стилях модерн і неокласицизм. Є частиною архітектурного ансамблю площі Конституції в Харкові.

Меморіал жертвам тоталітаризму
Харків Меморіал жертвам тоталітаризму

1940 року за розпорядженням радянської влади тут розстріляли 3809 полонених польських офіцерів та 500 мирних польських громадян. 

Майдан Конституції
Харків Майдан Конституції

Найстаріша площа міста. З XVIII до початку XX століть це місце стало культурним центром міста.

Будинок «Слово»
Харків Будинок «Слово»

Цей будинок став домом для українських письменників і художників у 1928 році. Радянська влада побудувала його для української інтелігенції, але незабаром це місце виявилося пасткою.

Дробицький Яр
с. Мала Рогань, Харківська обл. Дробицький Яр

Меморіальний комплекс жертвам Голокосту (пам’ятник менори 2002 р.).

Свято-Успенський собор
м. Харків Свято-Успенський собор

Собор є найдавнішим православним храмом Харкова.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
м. Дергачі, Харківська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Мурована церква, збудована на місці дерев’яного храму. Перша згадка про цю будівлю датується 1691 роком.

Пожежна частина з каланчею
Харків Пожежна частина з каланчею

Пам’ятка архітектури, побудована в 1884–1886 рр.. Понад 130 років будівля допомагала рятувати місто та його мешканців від пожеж.

Дивіться більше листівок
Go to Top