Головний центр по забезпеченню точності вимірювань в Україні з більш ніж столітньою історією.
В Україні усі годинники звіряють за еталоном часу, який знаходиться в Інституті метрології в Харкові. Секунди цього годинника відраховуються на атомарному рівні, а його точність така, що за 1 млн 300 тисяч років прилад може відстати або поспішити лише на 1 секунду.
Ініціатором заснування Інституту метрології був видатний учений Дмитро Менделєєв. Науковець прагнув створити місце, де можна було б займатися точними вимірюваннями, щоб якісно розвивати науку та пізнавати світ. Так у 1901 році Менделєєв отримав дозвіл харківського губернатора на створення в центрі міста першої в Україні повірочної торговельної палати мір і ваг. А вже з 1922 року вона перетворилася на центральну метрологічну установу України — Головну палату мір і ваг. І тоді ж з’явилася нинішня будівля Інституту метрології, де протягом десятиліть розроблялися методи фізичних вимірювань, створювалися технології та зразки вимірювальних приладів.
Тут і донедавна зберігалися еталони різних часів та епох: латунна смужка довжиною 1 метр — зразок одиниці довжини до початку 70-х років; позолочена гиря вагою 1 кг, яка з початку ХХ століття слугувала зразком вимірювання маси в Україні; зразкова міра електричного опору 1,0 Ом, виготовлена в 1908 році німецькою фірмою «Отто Вольф», та унікальний експонат німецького виробництва — маятниковий годинник Рифлера, виготовлений 1925 року.
За час існування Інституту метрології його співробітники створили перші в Радянському Союзі резонатори кварцових годинників, перший маятниковий годинник для астрономічних обсерваторій країни та перший зразковий ядерний вимірювач напруженості магнітного поля. Світове визнання отримали й надточні фундаментальні константи, котрі визначили вчені інституту: швидкість світла та лазерний світлодалекомір для уточнення великих і надвеликих довжин.
24 лютого 2022 року о 5 ранку годинник Інституту метрології зафіксував початок широкомасштабної загарбницької війни Росії проти України. Вибухи пролунали в Києві, Харкові, Одесі, Маріуполі та багатьох інших містах. 1 травня ворожі обстріли пошкодили й старовинну будівлю Інституту метрології — його науково-навчального центру, зведеного 1927 року.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.