Національний літературно-меморіальний музей українського філософа й поета (будівля XVIII ст.).
Український філософ, богослов, поет Григорій Сковорода впливав не тільки на своїх сучасників, але й на чимало поколінь українців. Він робив це через своє вчення та власний спосіб життя, в якому слово ніколи не розходилося з ділом.
Сьогодні Сковорода — це символ української філософії. Він шукав відповіді на запитання, які ніколи не втратять своєї актуальності: «Що таке щастя? Як його знайти?» У своїх працях Григорій Сковорода досліджував людину, її існування, зміст її життя, часто звертався до Біблії та християнської традиції. Філософія Григорія Сковороди полягає в ідеї, що сутність особистості формують дух, думка й серце. А серце, мораль і творча праця є засадами ідеального суспільства.
Подорожуючи Європою та маючи можливість відкривати нові світи й країни, Сковорода завжди повертався в Україну, де жив самітником-пілігримом і помер, не розлучаючись із Біблією, сопілкою та своїми творами. Твори Сковороди не видавалися за його життя через російську цензуру, але це не завадило їм ширитися через переписування.
Будинок, де донедавна розташовувався літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди, був зведений у XVIII столітті. Безпосередньо музей там заснували у 1972 році. Перші два зали музею присвячені біографії та творчості Сковороди, а третій — ушануванню філософа. Відкрита для відвідувачів і меморіальна кімната («спокійна келія»), де жив і помер Григорій Сковорода.
В експозиції представлені різноманітні матеріали: видання творів філософа, наукова й художня література про нього, книги античних, середньовічних та новочасних філософів і поетів, які вивчав Григорій Сковорода, етнографічні предмети, присвячені йому картини, графічні роботи, скульптури. Зберігалися й деякі особисті речі народного мудреця. Неподалік від будівлі — могила філософа.
7 травня 2022 року російський снаряд влетів у дах будівлі, вогонь охопив увесь музей. Будівлю ХVIII століття, яка свого часу була домом для гостей у садибі поміщиків Ковалівських, домом для Григорія Сковороди й останні роки берегла пам’ять про його життя, тепер сама перетворилась на спогад.