Один з найбільших художніх музеїв України, колекція якого є однією з найбільш старих та цінних за складом мистецьких зібрань в Україні.
Іноді в одному місці сходяться одразу дві історії. Так сталося і з колекцією Харківського художнього музею та будівлею, в якій він розміщується з середини ХХ століття.
Художню колекцію музею започаткував у 1805 році засновник Харківського університету, український просвітник та громадський діяч Василь Каразін, придбавши зібрання близько 2500 графічних аркушів західноєвропейських майстрів для університетського музею. Це були твори видатних митців XVI–XVIII століть: Альбрехта Дюрера, Пітера Брейгеля Старшого, Антоніса ван Дейка, Гендріка Гольціуса, Луки Джордано, Франсуа Буше. Із часом колекцію доповнили та розширили випускники університету — зокрема, творами європейських живописців XVII–XVIII століття, понад 3000 гравюр майстрів різних європейських шкіл.
Напередодні Другої світової війни колекція музею становила понад 75000 експонатів та була однією з найкращих в СРСР. До її складу входили твори не лише європейських, але й українських та російських митців: Іллі Рєпіна, Тараса Шевченка, Сергія Васильківського, Григорія М’ясоєдова, Івана Шишкіна, Миколи Ге, Василя Сурикова. Однак радянська влада не внесла колекцію музею до плану евакуації, унаслідок чого вдалося вивезти та убезпечити лише найцінніші експонати: близько 4700 одиниць, що становило лише 6% збірки. Значну частину об’єктів колекції, що залишилася в окупації, нацисти цілеспрямовано вивезли до Німеччини, а решту — спалили під час відступу з Харкова 1943 року.
Будівля, в якій із 1944 року розмістився Харківський художній музей, має свою історію. Її звели в 1912–1914 роках за проєктом відомого архітектора й академіка Олексія Бекетова для харківського промисловця-мільйонера Івана Ігнатіщева. Маєток побудували в дусі поширеного на межі ХІХ–ХХ століть стилю неоренесанс із елементами модерну.
Двоповерховий будинок-палац недовго тішив свого власника, тому що з першими загравами Жовтневої революції його націоналізували більшовики. Тут розміщувалися різноманітні адміністративні радянські установи, а з 1932 по 1940 роки — Науково-дослідний інститут літературознавства ім. Тараса Шевченка. А наприкінці Другої світової війни тут нарешті знайшов новий дім Харківський художній музей та почалася кропітка робота з відновлення його колекції.
Минуло майже 80 років, музей збільшився до 25 залів і 25 тисяч експонатів західноєвропейського, українського, російського живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, які охоплюють періоди від XV до XXІ сторіччя та репрезентують розвиток європейського художнього мистецтва. Збереглися й герми з дівочими головами на головному фасаді колишнього маєтку, вітраж початку ХХ століття, оригінальний камін у колишній їдальні Ігнатіщева.
Наприкінці лютого 2022 року Харківський художній музей знову зіткнувся з війною. Цього разу — загарбницькою війною Росії проти України. Під час обстрілів міста російські окупанти пошкодили фасади, вікна й вітражі будівлі. Тепер, як і майже 80 років тому, працівники намагаються врятувати експонати колекції одного з найбільших художніх музеїв України. Він відкривав для відвідувачів світи прекрасного та піднесеного, знайомив з українською та європейською культурою. А сьогодні — вимушений знову переживати жорстокість тепер уже російських окупантів, безжальних до прекрасного й усього живого.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.