1940 року за розпорядженням радянської влади тут розстріляли 3809 полонених польських офіцерів та 500 мирних польських громадян.
Харківський лісопарк — місце, що стало свідком страшного злочину радянського режиму. 1940 року за його розпорядженням тут розстріляли 3809 полонених польських офіцерів та 500 цивільних польських громадян.
Це було продовженням курсу СРСР на знищення польської державності. Після вторгнення радянських військ у Польщу у вересні 1939 року й окупації її частини в межах пакту Молотова-Ріббентропа, в полоні Червоної армії опинилися сотні тисяч польських військових та цивільних.
До весни 1940 року в радянських таборах та в’язницях залишалося 23 тис. польських офіцерів, багато з яких до війни були вченими, юристами, медиками. Фактично це була еліта польського суспільства. У березні-квітні 1940 року керівництво СРСР віддало наказ про її знищення. Так постала трагедія Катинського розстрілу, що відбувся одночасно в Катинському лісі, в’язниці міста Калінін, Харківському лісопарку й інших місцях на території СРСР.
Разом з польськими офіцерами тут назавжди залишилися тисячі репресованих та розстріляних українців. А в 60 могилах поховані й рештки 2746 громадян колишнього СРСР різних національностей, так само страчених тоталітарною радянською машиною.
Тільки через 60 років після трагедії, уже в незалежній Україні, Польща й Україна ініціювали створення меморіалу жертвам тоталітаризму. Так 2000 року з’явився монумент у формі Хреста Virtuti Militari — найвищої військової нагороди Польщі за мужність перед лицем ворога, еквівалентом якого є британський Хрест Вікторії. Поряд із монументом — стели з іменами розстріляних українців та польських офіцерів, яких поховали разом у братських могилах.
23 березня 2022 року пам’ять страчених радянським тоталітарним режимом була спаплюжена його наступником — російським режимом: окупанти обстріляли кладовище, навколо якого немає жодних інших об’єктів — ані військових, ані цивільних. Російські ракети «Смерч» із забороненими міжнародним правом касетними боєприпасами влучили у цвинтар і розбили деякі плити з іменами загиблих. Фактично окупанти так стирали пам’ять про один злочин — іншим.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.