Храм Преображення Господнього
Храм Преображення Господнього
м. Харків Храм Преображення Господнього

Церква у найбільшому житловому районі Харкова – Салтівка. Архітектура споруди, зведеної 2013 року до Дня Незалежності України, перегукується з традиціями українського бароко.

Місцезнаходження:
м. Харків
Офіційний статус:
Пам'ятка не зареєстрована
Тип:
Релігійна споруда
Побудований:
XXI ст.
Дата знищення:
березень 2022 року
Зброя:
Артилерія
Історія

До 14 березня, 2022. Фото: church-viktor.org

У 2019 році Харків отримав звання найкомфортнішого для життя міста України. Спальний район Салтівка на сході міста є найбільшим житловим масивом в Україні: до лютого 2022 року тут проживали понад 400 тисяч харків’ян, що є рідкістю для європейських міст. Але з початку повномасштабної війни Росії проти України у 2022 році Салтівка стала відомою у світі як район Харкова, що зазнав найпотужніших ударів російських окупантів.

Серед сотень багатоповерхівок Салтівки, у яких жили мирні українські сім’ї, розташована церква Преображення Господнього, побудована з 2011 по 2013 роки. Вона стала не лише продовженням архітектурних українських традицій, а й символом відродження та оновлення міста.

Церква Преображення Господнього була побудована коштом директора заводу «Турбоатом» Віктора Суботіна за проєктом українського архітектора Павла Чечельницького та наслідує стиль українського бароко: трикупольна, із загальною площею 360 м² та висотою 25 метрів. Відкриття храму 2013 року було приурочене до Дня Незалежності України.

До 14 березня, 2022. Фото: focus.ua

Протягом майже 10 років тут відбувалися важливі для харків’ян події: хрестини, вінчання, проводи близьких в останню путь. А від початку загарбницької війни Росії проти України церква стала ще й прихистком для мешканців житлового масиву. Утім ніщо не зупинило російських окупантів від обстрілів святого місця. Не в змозі взяти Харків, вони знов і знов обстрілювали домівки харків’ян і сам храм. У результаті були вибиті всі шибки й двері церкви, пошкоджена будівля недільної школи.

Храм, що був символом відродження України в часи її незалежності, відтепер став символом трагедії міста й сотень тисяч його мешканців, які втратили свої домівки або навіть загинули. У районі Салтівки не було жодної військової інфраструктури — російські військові цілеспрямовано обстрілювали найбільший житловий масив в Україні.

Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.

Схожі листівки
Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди
с. Сковородинівка, Харківська обл. Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди

Національний літературно-меморіальний музей українського філософа й поета (будівля XVIII ст.).

Майдан Свободи
Харків Майдан Свободи

Центральна площа Харкова, де знаходяться найважливіші адміністративні установи міста. Займає шосте місце за величиною в Європі.

Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
м. Харків Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна

Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 1804 року, є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Україні, а й у Східній Європі.

Садиба Павлових
м. Харків Садиба Павлових

190-річна пам’ятка архітектури в класицистичному стилі, зведена 1832 року, яка була маєтком харківських чиновників і стала яскравою ілюстрацією життя харків’ян ХІХ століття.  

Спорткомплекс НТУ ХПІ
м. Харків Спорткомплекс НТУ ХПІ

Зведений зусиллями студентів, викладачів та співробітників Харківського політехнічного інституту з 1985 по 1991 роки, спорткомплекс став майданчиком для занять понад 30 видами спорту, базою олімпійської підготовки та єдиною спортивною спорудою в Україні, яка отримала Державну премію в галузі архітектури. 

Харківська школа №7
м. Харків Харківська школа №7

Старовинна будівля, зведена в історичному районі Харкова ще на початку ХХ століття, в якій понад сотню років навчалися покоління українців. 

Колишня жіноча гімназія
м. Ізюм, Харківська обл. Колишня жіноча гімназія

Будівля початку ХХ століття у стилі еклектики, в якій з моменту зведення до 1920-х розміщувалась жіноча гімназія.

Харківський художній музей
м. Харків Харківський художній музей

Один з найбільших художніх музеїв України, колекція якого є однією з найбільш старих та цінних за складом мистецьких зібрань в Україні.

Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка
м. Харків Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка

Один із найстаріших музичних театрів і перший стаціонарний оперний театр України, історія якого почалася ще у XVIII столітті.

Інститут метрології
м. Харків Інститут метрології

Головний центр по забезпеченню точності вимірювань в Україні з більш ніж столітньою історією.

Харківський апеляційний суд
м. Харків Харківський апеляційний суд

Колишній Будинок судових установ, побудований у кращих традиціях неоренесансу. Його композиція нагадувала італійські палаццо, а зовнішній вигляд будівлі вирізнявся вишуканим декором.

Палац Праці
Харків Палац Праці

Незвичайна будівля початку 20 століття, зведена в стилях модерн і неокласицизм. Є частиною архітектурного ансамблю площі Конституції в Харкові.

Меморіал жертвам тоталітаризму
Харків Меморіал жертвам тоталітаризму

1940 року за розпорядженням радянської влади тут розстріляли 3809 полонених польських офіцерів та 500 мирних польських громадян. 

Майдан Конституції
Харків Майдан Конституції

Найстаріша площа міста. З XVIII до початку XX століть це місце стало культурним центром міста.

Будинок «Слово»
Харків Будинок «Слово»

Цей будинок став домом для українських письменників і художників у 1928 році. Радянська влада побудувала його для української інтелігенції, але незабаром це місце виявилося пасткою.

Дробицький Яр
с. Мала Рогань, Харківська обл. Дробицький Яр

Меморіальний комплекс жертвам Голокосту (пам’ятник менори 2002 р.).

Свято-Успенський собор
м. Харків Свято-Успенський собор

Собор є найдавнішим православним храмом Харкова.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
м. Дергачі, Харківська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Мурована церква, збудована на місці дерев’яного храму. Перша згадка про цю будівлю датується 1691 роком.

Пожежна частина з каланчею
Харків Пожежна частина з каланчею

Пам’ятка архітектури, побудована в 1884–1886 рр.. Понад 130 років будівля допомагала рятувати місто та його мешканців від пожеж.

Дивіться більше листівок
Go to Top