
Церква у найбільшому житловому районі Харкова – Салтівка. Архітектура споруди, зведеної 2013 року до Дня Незалежності України, перегукується з традиціями українського бароко.
У 2019 році Харків отримав звання найкомфортнішого для життя міста України. Спальний район Салтівка на сході міста є найбільшим житловим масивом в Україні: до лютого 2022 року тут проживали понад 400 тисяч харків’ян, що є рідкістю для європейських міст. Але з початку повномасштабної війни Росії проти України у 2022 році Салтівка стала відомою у світі як район Харкова, що зазнав найпотужніших ударів російських окупантів.
Серед сотень багатоповерхівок Салтівки, у яких жили мирні українські сім’ї, розташована церква Преображення Господнього, побудована з 2011 по 2013 роки. Вона стала не лише продовженням архітектурних українських традицій, а й символом відродження та оновлення міста.
Церква Преображення Господнього була побудована коштом директора заводу «Турбоатом» Віктора Суботіна за проєктом українського архітектора Павла Чечельницького та наслідує стиль українського бароко: трикупольна, із загальною площею 360 м² та висотою 25 метрів. Відкриття храму 2013 року було приурочене до Дня Незалежності України.
Протягом майже 10 років тут відбувалися важливі для харків’ян події: хрестини, вінчання, проводи близьких в останню путь. А від початку загарбницької війни Росії проти України церква стала ще й прихистком для мешканців житлового масиву. Утім ніщо не зупинило російських окупантів від обстрілів святого місця. Не в змозі взяти Харків, вони знов і знов обстрілювали домівки харків’ян і сам храм. У результаті були вибиті всі шибки й двері церкви, пошкоджена будівля недільної школи.
Храм, що був символом відродження України в часи її незалежності, відтепер став символом трагедії міста й сотень тисяч його мешканців, які втратили свої домівки або навіть загинули. У районі Салтівки не було жодної військової інфраструктури — російські військові цілеспрямовано обстрілювали найбільший житловий масив в Україні.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.