Будівля початку ХХ століття у стилі еклектики, в якій з моменту зведення до 1920-х розміщувалась жіноча гімназія.
Історія освіти жінок на Харківщині починається ще 1812 року з відкриття в Харкові Інституту благородних дівчат та заснування приватної жіночої школи для доньок дворян та купців згодом. За розвитком жіночої освіти Харків значно випереджав інші міста, тому не дивно, що в другій половині ХІХ століття гімназії для дівчат з’являються і в менших містечках, зокрема, в Ізюмі. Тут 1870 року була відкрита прогімназія (неповний середній навчальний заклад) з шестирічним курсом навчання для дівчат переважно дворянського походження, а пізніше й гімназія з 7-річним курсом навчання. Право на освіту отримували не тільки доньки міського голови, місцевих чиновників та підприємців: міська рада виділяла кошти й на бюджетні місця.
Гімназистки вивчали Закон Божий, історію, математику, французьку, німецьку, російську мову (яка була офіційною мовою Російської імперії, до складу якої тоді входила Україна), літературу, географію, природознавство, фізику, педагогіку, рукоділля, малювання, музику, вокальне мистецтво.
Ізюмська гімназія зростала, відтак з’явилася потреба в більшому просторі для закладу. Нову будівлю звели 1903 року за проєктом Михайла Ловцова. Двоповерхова, виконана в стилі еклектики. Паркетну підлогу для неї, а також вікна, двері й деревину для будівництва привезли з колишнього палацу неподалік Ізюма. Навчання велося до 1918 року. Згодом із 1920 по 1940 роки в стінах будівлі розташовувалося педагогічне училище ім. Івана Франка, видатного українського літератора, громадського й політичного діяча. А в післявоєнні роки в напівзруйнованому корпусі розміщувався табір для військовополонених. У 1960-х роках у будівлі колишньої гімназії відкрили міську поліклініку, яка діяла тут аж до вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
Під час ворожого наступу місто Ізюм стало стратегічним плацдармом для російських окупаційних військ, адже через нього пролягає коридор на Донбас. Якщо здобути місто й відрізати шлях на Донбас, стає можливим оточити українські війська. Тому російські загарбники докладали максимальних зусиль для захоплення Ізюму, застосовуючи проти ЗСУ та мирного населення тактику «випаленої землі». Невпинні обстріли та значна кількісна перевага ворога призвели до того, що місто на початку квітня опинилося в окупації. Однак дорога на Донбас так і лишилася під контролем ЗСУ, які стримують противника на цьому напрямку впродовж кількох місяців, не лише обороняючись, але й провадячи контрнаступальні дії.
Через те, що Ізюм став однією з найгарячіших точок у цій війні, значна його частина була знищена. Унаслідок обстрілів окупантів була пошкоджена і стодвадцятилітня будівля колишньої жіночої гімназії. Частина її вигоріла. Відкрита невдовзі після скасування кріпацтва в Російській імперії, вона стала місцевим символом просвіти, незалежності та гендерної рівності. А 2022 року це місце поповнило список знищеної та пошкодженої культурної спадщини України та Європи, які знову вимушені обстоювати базові цивілізаційні цінності — людського життя й свободи.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.