Будинки-близнюки, які є пам’ятником цілій епосі. Це останні споруди Маріуполя, виконані у стилі сталінського неокласицизму.
Ці дві будівлі — пам’ятник цілій епосі. Це будинки-близнюки або ж, як їх називають місцеві, «будинки зі шпилями». Вони були зведені 1953 року й стали особливими для міста, адже є останніми спорудами Маріуполя, виконаними в стилі сталінського неокласицизму.
Під час Другої світової війни центр Маріуполя був знищений, тому після завершення війни почалася його відбудова. Київський архітектор Лев Яновицький представив план реконструкції цілого міського проспекту в одному стилі, і будівництво почали саме з житлових будинків-близнюків. Це були масивні будівлі, що складалися із центральних 7-поверхових частин на кутах споруди та сегментів із 5-ма та 4-ма поверхами, що тягнулися вздовж вулиць.
Будинки оздобили пілонами, рельєфами з ліпнини, еркерами, нішами. А головним акцентом були кутові башти із високими галереями, парапетами по периметру даху й гострими шпилями. Проте архітектурний ансамбль проспекту не був завершений: 1953 року помер Сталін, і притаманний його епосі стиль швидко поступився простішим і дешевшим архітектурним формам — особливо в житловій забудові.
Протягом десятиліть будинки зі шпилями вважалися дуже престижними, бо спершу вони призначалися для тодішньої комуністичної партійної верхівки. Усе змінилося в лютому 2022 року, коли почалося повномасштабне воєнне вторгнення Росії в Україну. Протягом майже трьох місяців російські окупаційні війська будинок за будинком стирали з лиця землі ціле місто. У результаті в Маріуполі не залишилося жодної вцілілої будівлі, не вистояли й будинки-близнюки.
Те, що берегло пам’ять, відтепер і саме — лише спогад.