Завод «Азовсталь» у Маріуполі був одним із найбільших виробників чавуну та сталі в Європі, що у 2022 році став символом опору жорстокій російській агресії та неймовірної відваги українських бійців.
Завод «Азовсталь» у Маріуполі з понад 10 тисячами працівників був одним із найбільших виробників чавуну та сталі в Європі. Це підприємство недаремно називають містом у місті: воно займає площу близько 11 кв. км, що у 22 рази більше за територію Ватикану та в 5 разів — за Князівство Монако. Комбінат розкинувся між річкою Кальміус та Азовським морем, мав власний порт та розгалужену систему підземних комунікацій.
Продукцію «Азовсталі» використали для побудови багатьох знакових архітектурних об’єктів світу, зокрема найвищої споруди Великобританії — The Shard у Лондоні, будівлі-трансформера мистецького центру The Shed та комплексу хмарочосів Hudson Yards у Нью-Йорку, мосту Сан-Джорджіо в Італії.
Історія заводу починається 1930 року. Прототипом для нього послугував металургійний комбінат у місті Гері неподалік від Чикаґо. Уже 1933 року завод, збудований під керівництвом західних інженерів, видав свій перший чавун.
Із того часу починається історія яскравих рекордів: 1939 року на підприємство вперше у світовій практиці пароплави доставили гарячий агломерат — напівфабрикат, необхідний для виробництва чавуну. Того ж року тут встановили світовий рекорд із продуктивності доменної печі за добу. У часи Другої світової війни до окупації Маріуполя завод активно забезпечував потреби фронту. Згодом, уже відступаючи з міста, нацисти знищили його виробничі потужності. Однак підприємство швидко відновили, і воно розгорнуло роботу на повну силу, із запалом встановлюючи чергові рекорди та готуючи молодих фахівців.
Нарощування потенціалу заводу продовжилося й у часи незалежності України. У 1994 році «Азовсталь» четвертим серед підприємств усього світу сертифікував свою продукцію за стандартом Американського нафтового інституту, що дало змогу виробляти сталь підвищеної міцності для будівництва нафтових бурових платформ. Із часом «Азовсталь» отримав ще 14 сертифікатів усесвітньо відомих класифікаційних товариств й офіційно був визнаний підприємством зі стратегічним значенням для економіки та безпеки України.
У 2022 році назва цього металургійного гіганта пролунала на весь світ з іншої, трагічної причини. «Азовсталь» став символом опору жорстокій російській агресії та неймовірної відваги українських бійців. Майже зі старту повномасштабного вторгнення російських військ в Україну у 2022 році укриття «Азовсталі» понад два місяці були прихистком та мисом останньої надії для містян та захисників Маріуполя. Більше 1000 мирних жителів — переважно жінки й діти — прийшли сюди на початку березня на кілька днів, ще не знаючи, що комбінат стане головним форпостом українського спротиву в місті.
Після облоги «Азовсталі» російськими військами та відмови українських захисників скласти зброю окупанти тижнями штурмували та «закидали» завод ракетами з моря, повітря й землі. Тижнями нажахані цивільні не бачили сонця, не мали ані достатніх запасів їжі та води, ані доступу до інформації. Тижнями українські військові героїчно боронили комбінат, а медики надавали допомогу постраждалим в умовах антисанітарії без належного обладнання та медикаментів. Тижнями весь світ спостерігав за долями цих людей та закликав відкрити коридор для евакуації.
Зрештою, із території «Азовсталі» вдалося вивезти цивільних і поранених. А після тривалих перемовин української сторони із ворогом захисники Маріуполя отримали від командування наказ скласти зброю та в середині травня вийшли із заводу. Їх вивезли на підконтрольні Росії території. Щодня вся Україна, затамувавши подих, чекає повернення кожного героя «Азовсталі» додому.
На супутникових знімках видно, що практично кожна будівля «Азовсталі» знищена. Попри незворотні руйнування, завод та його «оборонці зі сталі», як свого часу Донецький аеропорт та його кіборги, навіки стали символом нездоланної української звитяги, незламності людського духу та героїзму, що вразили весь світ.