Один із найстаріших та найбільших музеїв в Україні, чия колекція нараховувала понад 180 тисяч експонатів, серед яких були пам’ятки світового значення.
Донецький обласний краєзнавчий музей — це пам’ятка культури, що була зруйнована ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року. Це місце стало жертвою злочинних дій Росії ще 2014 року і є нагадуванням світу про те, що загарбницька війна Росії проти України триває не кілька місяців, а вже понад 8 років.
Донецький музей був одним із найстаріших і найбільших в Україні. З’явився він 1924 року з ініціативи викладача географії робітничого факультету Сталінського гірничого технікуму О. Ольшаченка, а також студентів, робітників місцевого металургійного заводу й тутешніх колекціонерів. Останні передали в музей нумізматичні колекції й документи дорадянського періоду, що й ознаменувало його заснування.
Через відсутність державного фінансування музей спочатку розміщувався на другому поверсі кінотеатру «Колізей» і з 1926 року почав щонеділі приймати перших відвідувачів. Вхід був безкоштовним. Із 30-х років ХХ століття музей краєзнавства розпочинає дослідження території Донбасу: його флори, фауни, геології, пам’яток археології. Але через окупацію Донеччини німецькими військами під час Другої світової війни більшість зібраних колекцій були втрачені в пожежах. Їхнє відновлення почалося одразу після звільнення Донецька від нацистів у грудні 1943 року.
Із 1950 року музей стає краєзнавчим, а 1972 року переїздить у будівлю, яка була йому домівкою до 2014 року. 4 поверхи, 29 залів, понад 7 тисяч м² експозиційної площі. За роки роботи музею його колекції зібрали понад 180 тисяч експонатів.
Щороку понад 200 тисяч відвідувачів приходили до музею, аби побачити його палеонтологічну колекцію: останки мамонта, вовнистого носорога, бізонів, відбитки викопних рослин, зразки стовбурів кам’яних дерев. Були тут і пам’ятки світового значення з Амвросіївської стоянки первісної людини та місця загінного полювання, первісні знаряддя праці, прикраси доби енеоліту з Маріупольського могильника, матеріали зрубної культури, пам’ятки скіфської доби й поховань половецької епохи. Кам’яна статуя скіфської культури стала візитівкою Донецького краєзнавчого музею. Також тут були представлені предмети козацької доби, зброя XVIII–XIX століть, фотографії й документи з історії краю та його підприємств. Крім того, музей одним із перших в Україні почав створювати інклюзивний простір для людей з інвалідністю.
Із початку військового вторгнення Росії на Донбас у 2014 році російські війська неодноразово обстрілювали музей. А в ніч із 20 на 21 серпня того ж року в результаті ворожого артобстрілу будівля музею була зруйнована: 8 снарядів знищили стіни, дах, підвал, пошкодили перекриття. Із 29 залів уціліли тільки три. Найбільших втрат зазнала археологічна колекція — найдавніші артефакти, які збиралися впродовж десятків років. Російські окупанти повністю знищили залу «Рослинний і тваринний світ Донеччини», одну з найбільших в Україні діорам «Святі гори», яка демонструвала багатство флори й фауни національного парку з однойменною назвою. Були пошкоджені й фондосховища. Музей, як і частина Донецької та Луганської областей, опинився в окупації.
Заклад відновив роботу у 2016 році в Краматорську. За 6 років співробітники музею зібрали 750 предметів до свого фонду. Вони вперто продовжили працювати й вірити в майбутнє повернення додому, у відновлення колекцій та потенціалу, який мав Донецький музей до початку вторгнення РФ. Проте наразі через широкомасштабну війну та подальший наступ російських військ на Донеччину уже й Краматорськ опинився вкрай близько від лінії бойових дій та потерпає від нещадних обстрілів.
І те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.