Колишня будівля Державного банку, зведена в класицистичному стилі на перетині ХІХ та ХХ століть. У 2019 році вона стала домом для філії міської бібліотеки, історія якої почалася ще 1904 року. Центр інтелектуального та освітнього життя міста.
Будинок під номером 43 на вулиці Грецькій став свідком епохи, коли Маріуполь перетворився на фінансовий центр Приазов’я. У місто поступово приходили великі капітали, а разом із ними — і великі банки, що потребували приміщень. Так на перетині ХІХ та ХХ століть у самісінькому центрі Маріуполя постала двоповерхова цегляна потинькована будівля відділення Державного банку в класицистичному стилі.
Після захоплення влади в Україні більшовики заснували в будівлі Державний банк СРСР, що функціонував тут упродовж десятиліть. А 2019 року ці старовинні стіни з просторими залами стали домом для філії міської бібліотеки ім. В. Г. Короленка, історія якої почалася ще 1904 року.
Фонд бібліотеки стрімко збільшився з початкових 10 до 100 тисяч книг через появу численних накладів комуністичної літератури у 30-х роках, а тоді знову скоротився в період німецької окупації Маріуполя під час Другої світової війни. Та попри все бібліотека залишалася центром інтелектуального та освітнього життя міста. Тут проводилися літературні конференції та зустрічі, лекції, вечори пам’яті, тематичні екскурсії, а в наші дні — і різноманітні PR-заходи.
Із часом фонд бібліотеки зріс до 160 тисяч примірників, і щороку нею користувалися близько 14 тисяч людей. Також бібліотека розширювала коло партнерів із книгообміну, якими стали волонтери «Корпусу Миру», Ґете Інститут та інші благодійні фонди й організації. А за участі представників канадського «Товариства приятелів України» у 2002 році в бібліотеці відкрили Канадсько-український бібліотечний центр. У його фонд увійшли непідцензурні видання дорадянського періоду та книги, надруковані за межами СРСР.
Останніми роками бібліотека невпинно вдосконалювалася. В одному з її корпусів розмістили першу в Донецькій області цифрову бібліотеку, а в будівлі колишнього відділення Державного банку — традиційний книжковий фонд. Також у бібліотеці створили сучасний коворкінг, де проводилися зустрічі з діячами культури та мистецтв, презентації книг, вернісажі місцевих митців у мобільній галереї та інші культурні заходи.
Але 24 лютого 2022 року насичене життя Маріуполя завмерло. Під час широкомасштабного вторгнення Росії в Україну місто було оточене російськими військами й стало жертвою безжального винищення. 22 квітня постраждала й старовинна будівля бібліотеки, зведена ще в 1897–1905 роках. Унаслідок обстрілів були пошкоджені її фасади, вікна й дах. Доля фонду бібліотеки наразі лишається невідомою.
Те, що протягом років берегло пам’ять, відтепер саме може стати спогадом.