Єдиний у світі храм, повністю оздоблений петриківським розписом — стародавнім стилем народного українського декоративного малярства, що входить до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Єдиний у світі храм, повністю оздоблений петриківським розписом — стародавнім стилем народного українського декоративного малярства, що входить до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. До того ж, це не просто храм, а й культурний та освітній хаб із бібліотекою, де зберігалися унікальні видання українською мовою. Таким був Собор Петра Могили в Маріуполі.
Будівля храму була зведена на початку ХХ століття в стилі модерн. Спершу вона не була призначена для церковних богослужінь, а виконувала суто адміністративні функції, оскільки розміщувалася поряд зі стратегічно важливим для міста портом. Із тієї ж причини в роки Другої світової війни німецькі окупаційні війська організували тут комендатуру. А після деокупації в будівлі був відділ кадрів Маріупольського порту аж до відновлення незалежності України в 1991 році.
Тільки в 90-і роки ХХ століття громада міста починає поступово перетворювати це місце на культурно-духовний центр. Споруду з двома поверхами перебудовують на триповерхову, асиметричну, із двома ризалітами. Вбудований у неї храм із трирівневою дзвіницею відкриває свої двері для парафіян 1998 року.
Новопосталу церкву назвали на честь Петра Могили — київського митрополита, видатного політичного діяча та освітянина ХVII століття. Невдовзі тут же відкривають соціальну їдальню, яка щодня годувала гарячою їжею до 300 людей. Із часом на двох верхніх поверхах з’являється низка безкоштовних ініціатив: школа гри на бандурі та школа українського живопису, курси з техніки української вишивки, писанкарства, іконопису та піснеспіву, а також експозиція українського національного одягу, українських музичних інструментів та предметів побуту українських козаків. Також тут були створені умови для вивчення англійської та італійської мови. Усі ці проєкти ініціювали та втілювали громадські активісти, волонтери та громада.
У 2020 році на зібрані громадою кошти собор оздобили автентичним петриківським розписом довжиною 500 погонних метрів. Втілила цю ідею львівська художниця Ольга Черьомушкіна. Мисткиня відійшла від традиційних для цього виду розпису червоного та жовтого кольорів і змінила їх на блакитний — колір моря, біля якого і знаходиться храм.
Серцем культурного простору в Соборі Петра Могили стала бібліотека імені українського письменника й дисидента Василя Стуса, якого незаконно засудила та вбила радянська влада у 80-х роках ХХ століття. У бібліотеці завдяки зусиллям волонтерів та благодійників було зібрано близько 2000 тисяч примірників книжок українською мовою, серед яких — унікальні екземпляри, які не мали копій.
Коли під час широкомасштабного вторгнення в Україну у 2022 році російські війська захопили Маріуполь та встановили в місті окупаційний режим, Собор Петра Могили як уособлення української культурної спадщини потрапив в ідеологічну немилість. Як свого часу нацисти спалювали книги, які суперечили їхній ідеології, так зараз російські війська, вочевидь, знищують усе, що суперечить створеному російською пропагандою міфу. Так російські окупанти спалили бібліотеку імені Василя Стуса, яка була одним зі свідчень того, що Україна має власний історичний шлях, власну мову та культуру.
Що ж до самого храму, то, за словами представників української місцевої влади, окупанти отримали наказ зверху переробити його відповідно до стандартів російської православної церкви або ж знести зовсім.
Те, що берегло пам’ять, відтепер саме може стати спогадом.