Унікальний монастирський комплекс XVI–XIX ст.
Свято-Успенська Святогірська Лавра розташована в особливому природному ландшафті — на високому крейдяному березі річки Сіверський Донець, так званих Святих Горах. Це унікальний об’єкт культурної спадщини України. Адже, як свідчать археологічні знахідки, перші християнські печерні обителі з’явилися на цих горах ще в часи до хрещення Київської Русі.
Монастир захищала з одного боку річка, з другого — ліси, що давало змогу успішно відбивати ворожі атаки. Багато разів на храм нападали, але нікому не вдавалося його знищити.
1862 року в селі Гола Долина була зведена церква святого мученика Георгія. Так почалася історія Свято-Георгіївського скиту Святогірської Лаври. За 5 років, у 1867, тут відкрили народне училище для хлопчиків. Пізніше заклад став церковно-парафіяльною школою, яка утримувалася на кошти монастиря й стала центром духовної освіти. Тут заклали бібліотеку, організували театр і недільну школу.
Із приходом радянської влади в історії монастиря настали темні часи: усі його будівлі та майно наказали перетворити на будинок відпочинку, а Успенський собор — на кінотеатр. Частину храмів зруйнували, а на верхівці гори — встановили величезний пам’ятник червоному командиру Артему (Федір Сергєєв).
У часи незалежної України Святогірський монастир став третьою в Україні православною Лаврою. Послух в обителі несе понад сотня ченців, а сама Лавра щороку відчиняла свої двері для тисяч прочан і туристів.
Коли Росія вперше напала на Україну у 2014 році, тут знайшли притулок біженці із зони бойових дій, серед яких було понад 300 дітей. Через 8 років, коли збройна агресія РФ на Сході України перетворилася в повномасштабну загарбницьку війну, навесні 2022 року російські військові неодноразово обстрілювали місто Святогірськ. Від обстрілів та вибухових хвиль був ушкоджений Успенський собор та приміщення монастиря, в яких проживали ченці й численні біженці. Постраждала й низка інших храмів та монастирський музей.
Але найбільше дісталося освітньому осередку Лаври — Свято-Георгіївському скиту. 8 травня прицільним артилерійським ударом російські окупанти зруйнували його вщент.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме лише спогад.