Старовинна будівля 1902 року в стилі північного модерну, що об’єднала під своїм дахом роботи визнаних українських майстрів пейзажу та відомих на весь світ мариністів і реалістів.
Незважаючи на давню історію, архітектурне багатство стилів й активну громаду, місто Маріуполь досить довгий час не мало картинної галереї. Тільки 1973 року в Маріупольському краєзнавчому музеї відбулася перша республіканська пейзажна виставка «Меморіал Куїнджі», присвячена всесвітньо відомому українському художнику-реалісту, пейзажисту й педагогу, уродженцю Маріуполя Архипові Куїнджі.
Його твори вражають світлом і кольором, а самого художника зазвичай називають майстром світла. Серед його картин — десятки неймовірних українських пейзажів: «Місячна ніч на Дніпрі», «Дніпро вранці», «Чумацький шлях у Маріуполі», «Українська ніч», «Вечір в Україні», «Татарська сакля у Криму».
Із часом окремі твори, серед яких були роботи визнаних українських майстрів пейзажу (Тетяни Яблонської, Миколи Глущенка, Михайла Дерегуса, Івана Марчука, Сергія Шишка, Валентини Цвєткової), відібрали й передали до краєзнавчого музею. Частину власних творів подарував музею український художник Віктор Арнаутов, який довгий час жив і працював у США, а також творив спільно з мексиканським художником-монументалістом Дієго Ріверою. Саме з цих робіт і розпочинається історія майбутнього Художнього музею імені Куїнджі. Власну будівлю музей отримав лише 30 жовтня 2010 року.
Художньому музею виділили старовинну будівлю 1902 року. Колись цей приватний будинок у стилі північного модерну став весільним подарунком доньці від голови Маріупольської земської управи Газадінова. Проте родина прожила тут недовго. У 1917 році, коли владу в Маріуполі захопили більшовики, будинок націоналізували. За часів СРСР тут розміщувалася бібліотека, партійний архів, а після Другої світової війни — аптечний склад. Поступово пам’ятка архітектури без належного догляду та реставрації занепадала. Тільки після відновлення незалежності України в будинку вирішили створити картинну галерею на честь Архипа Куїнджі.
Саме йому були присвячені 3 зали музею. Про життя й творчість митця розповідали його фото, документи, листи, меблі, але, безумовно, найголовніше — картини великого майстра. Крім того, тут були представлені живописні та графічні роботи відомих на весь світ мариністів та реалістів: Івана Айвазовського, Олексія Боголюбова, Василя Верещагіна, Миколи Дубовського, Лева Лагоріо.
Усього колекція музею налічувала 650 живописних, 960 графічних творів, 150 скульптур, понад 300 предметів декоративно-прикладного мистецтва. Зали цього затишного музею також використовували для проведення лекцій, камерних музичних вечорів, тематичних зустрічей, інтерактивних програм, демонстрацій фільмів про художників та їхню творчість.
Усе це враз припинилося з початком повномасштабної війни Росії проти України 24 лютого 2022 року. 21 березня унаслідок прямого влучання російської авіабомби музей був зруйнований. На момент бомбардування оригіналів робіт Архипа Куїнджі в музеї не було. Утім доля інших мистецьких творів і досі лишається невідомою. Музей, який так дбайливо збирав і беріг картини вічно прекрасної природи, мінливого й безмежного моря, зник назавжди. Натомість у місті з’явився інший пейзаж — зруйнованого вщент і випаленого російськими військами Маріуполя.
Те, що берегло пам’ять, відтепер саме лише спогад.