Двоповерхова садиба в неокласицистичному стилі з неоготичною вежею, яка з’явилася в Маріуполі 125 років тому й належала родині шанованих в усьому місті лікарів.
Мешканці Маріуполя з дитинства знають Гамперівський узвіз, що зовсім недалеко від моря. І не лише через його незвичну назву, а й завдяки вежі в неоготичному стилі, яка з’явилася в цьому портовому місті 125 років тому.
І назва узвозу, і вежа тісно пов’язані між собою історією родини Гамперів. Відомо, що судово-медичний експерт Фрідріх Вільгельмович Гампер оселився тут разом із родиною в середині ХІХ століття. На той час двоповерхова садиба в класицистичному стилі ще не мала вежі.
Коли Сергій Гампер, син Фрідріха, закінчив Харківський медичний університет і розпочав лікарську практику, до садиби на початку 1870-х років прибудували флігель із великою кімнатою всередині, де він приймав пацієнтів. Молодий лікар Гампер швидко став відомим на весь Маріуполь, а узвіз отримав назву «лікарський».
Вежа з’явилася пізніше як втілення підприємницьких амбіцій Фрідріха Гампера. Саме тоді Гампер-старший подав до міської думи клопотання про отримання дозволу на будівництво заводу чи фабрики на території своєї садиби. Тож збудована незабаром двоповерхова вежа з червоної цегли спершу мала суто промислове призначення. Ця будівля з вузькими напівовальними вікнами, орнаментною кам’яною в’яззю та вбудованою триярусною вежею з шатровим дахом виглядала, як готичний замок.
Після смерті Фрідріха Гампера родинну резиденцію продали, а з приходом радянської влади в маєтку намагалися облаштувати ковбасний цех. Садиба вціліла під час Другої світової війни: після її закінчення тут влаштували комунальне житло, де одночасно проживали десятки сімей. Після відновлення незалежності України будинок залишився житловим, проте вже з окремими повноцінними квартирами для шістьох родин, які й жили тут до кінця лютого 2022 року.
Під час повномасштабної війни Росії проти України та безжального руйнування Маріуполя всіма можливими видами озброєнь окупанти пошкодили й будинок Гампера: частково зруйновані його фасади, покрівля та інтер’єри. Казкова вежа маєтку, що була центральним архітектурним акцентом не лише садиби, а й усього узвозу, пережила дві світові війни, а потім стала домівкою для кількох поколінь українців, не витримала російської навали у ХХІ столітті.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.