Один із найстаріших театрів Лівобережної України.
Центр культурного життя і єдиний професійний театр Маріуполя, котрий із 16 березня 2022 року є символом гуманітарної катастрофи, яку заподіяла Росія. Театр став братською могилою для сотень людей, які переховувалися в його стінах від ворожих російських обстрілів.
Будівля драматичного театру в Маріуполі була зведена в 1956–1960 роках у стилі радянського монументального класицизму. Фронтон театру прикрашала скульптурна композиція металургів і хліборобів як представників головних професій Приазовського краю, хвалебну оду яким виконують покровительки мистецтва.
Велика глядацька зала, розрахована на 800 місць, 143 театральні сезони, близько пів сотні акторів у трупі. Навесні 2022 року театр знову наповнився людьми: та не глядачами драматичної вистави, а свідками реальної загарбницької війни Росії проти України. Сотні маріупольців сховалися від бомбардувань у підвалах театру, щоб захистити себе та своїх дітей.
Люди сподівалися, що ворог дотримається законів ведення війни. Тому маріупольці великими літерами написали слово «Діти» російською мовою — на асфальті з обох боків від театру. Та попри всі знаки й написи 16 березня російські окупаційні війська цілеспрямовано скинули надпотужну авіабомбу на театр. Була повністю знищена центральна частина будівлі. Під завалами загинули близько 600 людей — переважно жінок, дітей та літніх людей.
Кілька європейських країн миттєво висловили свою солідарність з Україною. Так, 17 березня 2022 року міністр культури Італії Даріо Франческіні заявив, що італійський уряд готовий відбудувати театр. А Німецький театр у Берліні провів акцію підтримки України: працівники театру написали великими літерами перед його входом слово «Діти» російською мовою. Схожі акції відбулися й у Відні та Варшаві.
Українські захисники Маріуполя героїчно обороняли місто майже три місяці в критичних умовах, та його остаточно захопили окупанти. Не той Маріуполь, яким його знали, а те, що від нього лишилося: випалена земля, жодної вцілілої будівлі. В одному з волонтерських центрів діти, яким вдалося вибратися з Маріуполя, сказали: «Міста немає». — «Та ви приїздіть: море лишилось». Разом із Азовським морем лишилося море сліз і горя. А ще — військові злочини росіян, докази яких окупанти чимдуж намагаються знищити. Серед них — і драмтеатр.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.