коледж
Заклад з понад 140-річною історією, в якому навчалось багато поколінь маріупольців.
Громадянське суспільство, як би ми сказали сьогодні, було активним в Україні задовго до виникнення цього терміну. Одним із прикладів громадської ініціативи стала й Олександрівська чоловіча гімназія в Маріуполі.
У другій половині ХІХ століття портове місто Маріуполь розвивалося швидкими темпами, тому тут вирішили відкрити новий навчальний заклад. У 1875 році розпочався перший навчальний рік для учнів підготовчого та першого класів прогімназії, а ще за рік відкрилася й гімназія. Перші 20 років навчальний заклад змушений був орендувати приміщення в місцевого купця, бо не мав власного. Проте на вимогу батьків учнів 1894 року розпочалося будівництво школи. Вона була зведена незабаром у стилі необароко з елементами сецесії за проєктом одеського архітектора Миколи Толвінського.
Майже за 5 років, 30 жовтня 1899 року, Олександрівська гімназія вперше відкрила свої двері. Будівля стала справжнім центром освітнього життя та учнівського самоврядування. Тут з’явилися музей, бібліотека й друкований журнал «Первоцвіт», який старшокласники друкували у власній гімназійній друкарні.
Невдовзі більшовики закрили Олександрівську чоловічу гімназію. В її стінах організовували то курси для сільських активістів, то партійну школу, то металургійний технікум. На початку Другої світової війни тут розмістили спершу радянський, а потім німецький шпиталь. Відступаючи, нацисти підпалили будівлю колишньої гімназії. Відновлювали її потім аж до 1952 року — знову з ініціативи батьків учнів металургійного технікуму та за їхній кошт.
Навчальний заклад працював аж до лютого 2022 року. Понад 1300 учнів вивчали тут право, туризм, зварювання, машинобудування, менеджмент, електротехніку, транспортні та комп’ютерні технології.
А навесні 2022 року Маріуполь повністю зруйнували російські окупанти, тому що місто не поступалося ворогу до останнього. Маріупольський коледж індустріального технікуму припинив роботу, були пошкоджені його фасади, вікна й дах. Цей заклад став для багатьох поколінь маріупольців місцем особистісного розвитку, пізнання себе та світу, теплих спогадів дитинства.
Тепер те, що берегло пам’ять, саме лише спогад.