Маєток голови міської думи Маріуполя з понад 150-річною історією, що поєднав архітектурні стилі неокласицизму, бароко та сталінського ампіру.
У другій половині ХІХ століття місто Маріуполь швидко розвивалося та активно розбудовувалося. Придбати будинок на головній вулиці цього приморського міста міг далеко не кожен. В останній чверті століття Ілля Юр’єв стає господарем однієї з будівель у центрі міста — двоповерхового житлового будинку на вулиці Катерининській (сьогодні — вул. Миру 40). Він був надзвичайно шанованим членом громади — адвокатом при окружному суді, а з березня 1907 року — головою міської думи, членом повітової училищної ради та опікуном міського початкового училища ім. митрополита Ігнатія.
Перший поверх свого маєтку Юр’єв здає в оренду, і там розпочинає роботу редакція одного з перших періодичних видань міста під назвою «Маріупольський довідковий листок». У 1912 році замість редакції на першому поверсі маєтку розташовується кінозал «ХХ століття», який у 20-роках закривають більшовики на початку їхньої окупації України. Вони націоналізують будинок Юр’єва і спочатку облаштовують тут дитячий будинок ім. Леккерта, а пізніше — Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР, безжальний репресивний інструмент тогочасної влади.
У роки Другої світової війни нацисти організували тут штаб гестапо. Під час відступу вони підпалили колишній маєток адвоката. Однак за кілька років його вдалося відновити. Саме тоді будинок набув сучасного вигляду: у споруди з’явився третій поверх, а її архітектурний стиль поєднав сталінський ампір, неокласику та бароко.
Упродовж радянської доби на першому поверсі будинку був магазин взуття, а верхні поверхи використовували для адміністративних потреб. У часи незалежності України будинок Юр’єва знову стає житловим. На першому поверсі з’являється кав’ярня з власною бібліотекою. Її відкрив вимушений переселенець із Донецька, ветеран розв’язаної Росією у 2014 році війни на Донбасі. Ідею вдалося реалізувати завдяки отриманню гранту від програми ООН на розвиток бізнесу. Відкриттю кав’ярні також сприяла відчутна підтримка небайдужих людей з багатьох міст України. У цьому атмосферному місці маріупольці, насолоджуючись кавою, споглядали життя міста.
Але від початку широкомасштабної війни Росії проти України наприкінці лютого 2022 року той краєвид на місто з вікон півторастарічної пам’ятки потьмянів. Квітучий Маріуполь був повністю зруйнований. Унаслідок обстрілів російських окупантів були понівечені фасади, покрівля та інтер’єри старовинного будинку Юр’єва.
Те, що берегло пам’ять про епохи й покоління маріупольців, тепер саме може стати спогадом.