Колишній Палац культури заводу «Азовсталь», а раніше — будівля готелю «Континенталь» (1887–1910).
Чи не кожне місто Європи свого часу мало власний готель «Континенталь». І кожен має свою унікальну історію. Є вона і в українського «Континенталю» в Маріуполі. Саме його наприкінці ХІХ — на початку ХХ століть із задоволенням фотографували для поштівок, що розліталися країнами світу із найщирішими вітаннями для друзів, рідних та колег.
Будівля належала сім’ї місцевого підприємця італійського походження на прізвище Томазо. Власне, завдяки тогочасним поштівкам можна встановити, що споруда зводилася у два етапи. Перший завершився 1898 року, тоді ж її приміщення першими в місті засяяли електричним світлом від приватної електростанції, що працювала на гасових двигунах. Другий — 1910 року, коли добудували концертну залу, а перший поверх переобладнали в ресторан. У підсумку, триповерхова будівля готелю мала елегантний декорований фасад, обрамлені мереживною кам’яною в’яззю вікна та рельєфні стіни.
Готель «Континенталь» був найбільш новаторським та найрозкішнішим місцем Маріуполя початку ХХ століття, осередком культурного життя й магнітом для інтелігенції. Тут зупинялися відомі гості не лише з усієї Російської імперії, але й Європи: актори, музиканти, діячі кіно — усі ті, хто прибував у Маріуполь на гастролі. У концертній залі проходили творчі вечори, лекції, зібрання наукових та літературних гуртків. Ресторан готелю вважався найкращим у місті. У підвальних приміщеннях знаходилася перша в місті електрифікована типографія братів Гольдрин.
Із приходом радянської влади в стінах будівлі розмістився штаб Головнокомандувача морських сил Чорного й Азовського морів, згодом — профспілковий центр, а в часи нацистської окупації — німецький штаб. У післявоєнний час у стінах будівлі розташувався палац культури заводу «Азовсталь». Однак невдовзі його перемістили в інше місце, а сама будівля стояла пусткою аж до 2010 року, коли завод передав її місту.
Так у першу декаду ХХІ століття в цих стінах виник Палац культури «Молодіжний» — центр молодіжних рухів та розвитку творчості. А у 2019 році в ньому відкрився центр сучасного мистецтва під історичною назвою — «Готель Континенталь»: мультидисциплінарний майданчик промоції актуальної української культури в Україні й за кордоном. Тут вирувало культурне життя: проводилися численні концерти й перформанси, фестивалі, художні виставки, вечори стендапу, лекції та майстер-класи, творчі резиденції.
Із початком загарбницької війни Росії проти України підвали будівлі стали прихистком для сотень мешканців Маріуполя, які переховувалися тут від безперервних бомбардувань і так практично зруйнованого міста. Обстрілом 20 квітня 2022 року російські окупанти фактично знищили готель «Континенталь» і усю його багату культурну історію.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме лише спогад.