Палац культури «Молодіжний»
Палац культури «Молодіжний»
м. Маріуполь, Донецька обл. Палац культури «Молодіжний»

Колишній Палац культури заводу «Азовсталь», а раніше — будівля готелю «Континенталь» (1887–1910).

Місцезнаходження:
м. Маріуполь, Донецька обл.
Офіційний статус:
Пам’ятка архітектури місцевого значення
Тип:
Будинок / Палац культури
Побудований:
між 1887 та 1910 рр.
Дата знищення:
19.04.2022
Зброя:
Артилерія
Історія

До 25 квітня 2022.

Чи не кожне місто Європи свого часу мало власний готель «Континенталь». І кожен має свою унікальну історію. Є вона і в українського «Континенталю» в Маріуполі. Саме його наприкінці ХІХ — на початку ХХ століть із задоволенням фотографували для поштівок, що розліталися країнами світу із найщирішими вітаннями для друзів, рідних та колег. 

Будівля належала сім’ї місцевого підприємця італійського походження на прізвище Томазо. Власне, завдяки тогочасним поштівкам можна встановити, що споруда зводилася у два етапи. Перший завершився 1898 року, тоді ж її приміщення першими в місті засяяли електричним світлом від приватної електростанції, що працювала на гасових двигунах. Другий — 1910 року, коли добудували концертну залу, а перший поверх переобладнали в ресторан. У підсумку, триповерхова будівля готелю мала елегантний декорований фасад, обрамлені мереживною кам’яною в’яззю вікна та рельєфні стіни.  

 

Після 25 квітня 2022. Фото: @kinvshchuk

Готель «Континенталь» був найбільш новаторським та найрозкішнішим місцем Маріуполя початку ХХ століття, осередком культурного життя й магнітом для інтелігенції. Тут зупинялися відомі гості не лише з усієї Російської імперії, але й Європи: актори, музиканти, діячі кіно — усі ті, хто прибував у Маріуполь на гастролі. У концертній залі проходили творчі вечори, лекції, зібрання наукових та літературних гуртків. Ресторан готелю вважався найкращим у місті. У підвальних приміщеннях знаходилася перша в місті електрифікована типографія братів Гольдрин. 

Із приходом радянської влади в стінах будівлі розмістився штаб Головнокомандувача морських сил Чорного й Азовського морів, згодом — профспілковий центр, а в часи нацистської окупації — німецький штаб. У післявоєнний час у стінах будівлі розташувався палац культури заводу «Азовсталь». Однак невдовзі його перемістили в інше місце, а сама будівля  стояла пусткою аж до 2010 року, коли завод передав її місту. 

Так у першу декаду ХХІ століття в цих стінах виник Палац культури «Молодіжний» — центр молодіжних рухів та розвитку творчості. А у 2019 році в ньому відкрився центр сучасного мистецтва під історичною назвою — «Готель Континенталь»: мультидисциплінарний майданчик промоції актуальної української культури в Україні й за кордоном. Тут вирувало культурне життя: проводилися численні концерти й перформанси, фестивалі, художні виставки, вечори стендапу, лекції та майстер-класи, творчі резиденції. 

Із початком загарбницької війни Росії проти України підвали будівлі стали прихистком для сотень мешканців Маріуполя, які переховувалися тут від безперервних бомбардувань і так практично зруйнованого міста. Обстрілом 20 квітня 2022 року російські окупанти фактично знищили готель «Континенталь» і усю його багату культурну історію.  

Те, що берегло пам’ять, тепер саме лише спогад. 

Схожі листівки
Свято-Успенська Святогірська Лавра
м. Святогірськ, Донецька обл. Свято-Успенська Святогірська Лавра

Унікальний монастирський комплекс XVI–XIX ст.

Будівлі колишнього маєтку Абрама Трегубова
м. Маріуполь, Донецька область. Будівлі колишнього маєтку Абрама Трегубова

Історичні будівлі, що відображали архітектуру дореволюційного Маріуполя кінця ХІХ – початку ХХ століття

Художній музей імені Куїнджі
м. Маріуполь, Донецька область. Художній музей імені Куїнджі

Старовинна будівля 1902 року в стилі північного модерну, що об’єднала під своїм дахом роботи визнаних українських майстрів пейзажу та відомих на весь світ мариністів і реалістів. 

Мозаїки «Дерево життя» та «Боривітер»
м. Маріуполь, Донецька область. Мозаїки «Дерево життя» та «Боривітер»

Безцінні зразки монументального мистецтва, створені групою українських художників на чолі з дисиденткою та однією з засновниць руху шістдесятників — Аллою Горською. Ці твори поєднали народну українську традицію, світові тенденції та радянське мистецтво.

Маріуполь
м. Маріуполь, Донецька область. Маріуполь

Колись квітучий торговий, а пізніше й металургійний центр України, який став символом кривавої війни Росії проти України та геноциду, влаштованого російською армією та владою.

Собор Петра Могили
м. Маріуполь, Донецька область. Собор Петра Могили

Єдиний у світі храм, повністю оздоблений петриківським розписом — стародавнім стилем народного українського декоративного малярства, що входить до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. 

Музей історії й археології
м. Маріуполь, Донецька область. Музей історії й археології

Музей, відкритий на історичному факультеті Маріупольського державного університету, що об’єднав навколо історії краю як студентів, викладачів, так і містян, а також став важливою культурно-освітньою платформою Маріуполя.

Будинок Юр’єва
м. Маріуполь, Донецька область. Будинок Юр’єва

Маєток голови міської думи Маріуполя з понад 150-річною історією, що поєднав архітектурні стилі неокласицизму, бароко та сталінського ампіру.

Донецький обласний краєзнавчий музей
м. Донецьк Донецький обласний краєзнавчий музей

Один із найстаріших та найбільших музеїв в Україні, чия колекція нараховувала понад 180 тисяч експонатів, серед яких були пам’ятки світового значення. 

Паровий млин Пітера Діка
смт. Нью-Йорк, Донецька область Паровий млин Пітера Діка

Один із найбільших парових млинів у німецькій менонітській колонії, що існувала на Донеччині на межі ХІХ–ХХ століть. Зведений 1903 року, він упродовж десятиліть був годувальником селища Нью-Йорк та всіх його околиць. 

Храм Пресвятої Богородиці «Всіх скорботних радість»
с. Богородичне, Донецька область Храм Пресвятої Богородиці «Всіх скорботних радість»

Центральний храм жіночого скиту Святогірської лаври, відновлений 2005 року в неокласичному стилі з елементами бароко на місці зруйнованого більшовиками кам’яного храму середини ХІХ століття.

Будинок науки і техніки залізничників
м. Лиман, Донецька обл. Будинок науки і техніки залізничників

Зведений у 1929 році в стилі конструктивізму. Протягом майже сотні років незмінний центр творчого життя міста.

Центральна міська публічна бібліотека ім. В. Г. Короленка
Маріуполь, Донецька обл. Центральна міська публічна бібліотека ім. В. Г. Короленка
postcards-ukraine

Колишня будівля Державного банку, зведена в класицистичному стилі на перетині ХІХ та ХХ століть. У 2019 році вона стала домом для філії міської бібліотеки, історія якої почалася ще 1904 року. Центр інтелектуального та освітнього життя міста.

Дім Гампера
Маріуполь, Донецька обл. Дім Гампера

Двоповерхова садиба в неокласицистичному стилі з неоготичною вежею, яка з’явилася в Маріуполі 125 років тому й належала родині шанованих в усьому місті лікарів.

Всіхсвятський скит Святогірської лаври
с. Тетянівка, Донецька область Всіхсвятський скит Святогірської лаври

Один із комплексів Святогірської лаври, усі споруди якого збудовані з величезних соснових стовбурів. А головний храм скиту — Усіх святих — був найбільшим дерев’яним храмом України.

Металургійний комбінат «Азовсталь»
м. Маріуполь, Донецька область. Металургійний комбінат «Азовсталь»

Завод «Азовсталь» у Маріуполі був одним із найбільших виробників чавуну та сталі в Європі, що у 2022 році став символом опору жорстокій російській агресії та неймовірної відваги українських бійців.

Маріупольський 
коледж
м. Маріуполь, Донецька область. Маріупольський коледж індустріального технікуму

Заклад з понад 140-річною історією, в якому навчалось багато поколінь маріупольців.

Костянтинівська мечеть
м. Костянтинівка, Донецька обл. Костянтинівська мечеть

Осередок духовного життя мусульман Донеччини.

Будинки зі шпилями
м. Маріуполь, Донецька область. Будинки зі шпилями

Будинки-близнюки, які є пам’ятником цілій епосі. Це останні споруди Маріуполя, виконані у стилі сталінського неокласицизму.

Донецький академічний обласний драматичний театр
м. Маріуполь, Донецька обл. Донецький академічний обласний драматичний театр

Один із найстаріших театрів Лівобережної України.

Маріупольська мечеть на честь султана Сулеймана Пишного і його дружини Роксолани
Маріуполь, Донецька область Маріупольська мечеть на честь султана Сулеймана Пишного і його дружини Роксолани

Мечеть було побудовано в 2007 році на місці мечеті 1906 року, зруйнованої більшовиками у 1936.

Свято-Дмитрівська церква
смт Верхньоторецьке, Донецька область Свято-Дмитрівська церква

Одна із найдавніших церков у регіоні.

Дивіться більше листівок
Go to Top