Історичні будівлі, що відображали архітектуру дореволюційного Маріуполя кінця ХІХ – початку ХХ століття
Упродовж десятиріч Маріуполь був відомий в Україні та за її межами як центр металургійної промисловості, а з початку російського вторгнення на територію Донецької та Луганської областей у 2014 році — як прифронтове місто.
Однак історія Маріуполя має багато різних сторінок. Ще до більшовицької революції 1917 року місто повнилося гомоном ринкових площ, мощених бруківкою звивистих вуличок та вишуканих маєтків місцевих підприємців. Одне з нагадувань про часи, коли місто ще не мало суворого індустріального іміджу, — це будівлі колишнього маєтку Абрама Трегубова.
Трегубов був одним із 38 депутатів міської думи, помітним громадським діячем та купцем першої гільдії, тобто мав право торгувати за кордоном. На стику ХІХ–ХХ століть він володів розкішною нерухомістю, кількома підприємствами, серед яких паровий млин, і трьома телефонами — неабиякою рідкістю на той час. Крім того, Трегубов був секретарем Товариства допомоги вихованцям Маріупольської Олександрівської чоловічої гімназії, а отже — активним благодійником і меценатом.
До його володінь у центрі Маріуполя входив двоповерховий маєток і низка будівель в глибині двору, серед яких виділявся будинок із гостроверхою баштою, що зберігся до наших днів і 2012 року був реставрований.
Коли владу в Україні захопили більшовики, усе майно Абрама Трегубова реквізували, а в маєтку підприємця розмістився штаб Надзвичайного комітету, відомого своїми розправами над усіма інакодумцями без жодного суду. Будівлі, що прикрашали центральну площу міста, стали навіювати жах.
Після Другої світової війни колишній маєток Трегубова передали Міністерству охорони здоров’я. Тут заснували міську поліклініку й станцію переливання крові. Лише після відновлення незалежності України в будівлях маєтку зробили реставрацію, що тривала майже 10 років. У результаті вдалося повернути первинні риси цих будинків, які стали справжньою окрасою центральної частини Маріуполя.
А 24 лютого 2022 року Україна зазнала повномасштабного вторгнення росіян. Їхні обстріли пошкодили фасади, вікна, дахи й інтер’єри трьох історичних будівель маєтку Трегубова, а також спричинили сильну пожежу.
Те, що довгі роки берегло пам’ять про минуле, тепер саме може стати спогадом.