
Музей, відкритий на історичному факультеті Маріупольського державного університету, що об’єднав навколо історії краю як студентів, викладачів, так і містян, а також став важливою культурно-освітньою платформою Маріуполя.
Маріуполь — це не тільки ключовий порт і потужний промисловий центр України. Це місто з давньою і цікавою історією, що сягає XVI століття, — часів, коли тут на зимівлю почали селитися запорозькі козаки. Із того часу минуло багато епох, змінилося й саме українське місто. І Маріупольський державний університет, або ж більш звично — МДУ, підхопив наукову місію дослідження рідного краю та збереження його історії.
У закладі навчалися понад 4 тисячі студентів на 25 різних кафедрах 6 факультетів. На історичному факультеті у 2016 році був відкритий Музей історії та археології, що об’єднав навколо себе як студентів, викладачів, так і містян.
Експозицію, що нараховувала майже 500 експонатів, збирали самі студенти під керівництвом очільника археологічної експедиції В’ячеслава Забавіна та старшої викладачки кафедри історичних дисциплін Світлани Арабаджи. До першої частини колекції увійшли тематичні фото, копії міжнародних договорів університету, нагороди студентів та викладачів, що ілюструють процес становлення університету. А до другої частини — знахідки археологічної експедиції МДУ, заснованої 1997 року: стародавні амфори, черепи-личини, предмети побуту скіфів та періоду палеоліту.
Музей також став важливою платформою, на базі якої проводилися засідання наукового історико-археологічного товариства університету, засідання кіноклубу медіапросвіти Docudays UA Human Rights, заходи з профорієнтації для маріупольських школярів, консультації з питань історії, археології, краєзнавства.
Утім усе це обірвалося із початком повномасштабної війни Росії проти України 24 лютого 2022 року. Упродовж трьох місяців російські війська буквально стирали з лиця землі Маріуполь. Ще 2014 року, коли почалося військове вторгнення РФ на Донбас, місто не підкорилося ворогу та показало, що Маріуполь — Україна. Та внаслідок обстрілів із повітря, моря, наземних артилерійських установок у 2022 році місто було знищене. Зазнали критичних руйнувань й абсолютно всі корпуси Маріупольського державного університету. У вогні пожежі, що виникла від обстрілів росіян 18 квітня 2022 року, були втрачені всі експонати Музею історії й археології, дбайливо зібрані студентами та викладачами.
Колекція музею була свідченням того, що ці землі процвітали та повнилися життям, мали неповторну історію та культуру задовго до Російської імперії з її нескінченним захопленням чужих територій і жорстоким пригнобленням інших народів.
Але тепер те, що берегло пам’ять, саме лише спогад.