Один із найбільших парових млинів у німецькій менонітській колонії, що існувала на Донеччині на межі ХІХ–ХХ століть. Зведений 1903 року, він упродовж десятиліть був годувальником селища Нью-Йорк та всіх його околиць.
Цегельний завод Унгера, книжковий магазин братів Гам, банківська контора Унгера та Діка — усе це Нью-Йорк початку ХХ століття. Ні, не той, де гостей міста зустрічає Статуя Свободи. Це український Нью-Йорк — селище міського типу на Донеччині, яке виникло в другій половині XVIII століття як козацьке зимове поселення. А 1892 року німці-меноніти створили тут колонію Нью-Йорк.
Європейські протестанти-меноніти завжди мали антидержавницьку позицію, відмовлялися відбувати військову повинність. Вони хотіли спокійно працювати й жити за Божим законом. Тому й шукали землі, де зможуть втілити ці прагнення. Так меноніти-вихідці з Голландії та Німеччини опинилися на Запоріжжі, де влада гарантувала їм землі та звільняла від військової служби й податків. А вже з Запоріжжя ці люди розселялися й по інших землях.
Згідно з переписом 1897 року, німецьке населення на південних землях сучасної України становило 350 тисяч осіб. Німецькі колоністи створили три повноцінні автономні громади: Хортицьку, Молочанську та Маріупольську. І всюди, де вони жили, з’являлися мануфактури, виробництва легкої промисловості й склади, розвивалося сільське господарство, інфраструктура.
Не відставав і Нью-Йорк. Окрім уже згаданого цегельного заводу та банківських контор, тут відкрили училище, жіночу гімназію, черепичні заводи, завод із виготовлення сільськогосподарських машин та знарядь. Споруджувалися також парові млини, серед яких виділявся 4-поверховий млин Пітера Діка. Зведений у 1903 році, він став одним із найбільших у колонії.
Можливо, саме те, що цей млин забезпечував борошном усі околиці Нью-Йорка, і берегло будівлю впродовж майже 120 років. Млин Пітера Діка — єдиний із шести витримав випробування часом. І це заслуга нью-йорківців, які на початку Другої світової війни не дали Червоній армії, що відступала, підірвати млин.
Споруда пережила й тимчасову окупацію 2014 року, коли Росія розпочала військове вторгнення на Донбас, і загрозу демонтажу у 2019 році. Проте у 2022 році під час повномасштабної війни Росії проти України млин, визнаний пам’яткою промислової архітектури початку ХХ століття, не вцілів. У День пам’яті та примирення 8 травня, коли вся Європа вшановує пам’ять жертв нацизму, російські війська ракетами й запальними снарядами знищували архітектурні пам’ятки історичної частини Нью-Йорка. Поцілила ворожа ракета і в млин Пітера Діка, унаслідок чого будівля вигоріла.
Млин Пітера Діка свого часу прославив український Нью-Йорк. Він продовжував годувати людей і під час революцій, і світових воєн, і в темні часи радянської окупації, а тепер стоїть чорною вигорілою пусткою.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.